Sahibi olduğu, Roder saat kayışlarının üretim ve pazarlamasını yapan SVG Saat, bu yıl 5. kez katıldığı Hong Kong Saat Fuarı’nda portföyünü genişleterek, başta Amerika, Arjantin, Rusya, Tayland, İran, Avrupa ve Balkan ülkelerinde satışlarını arttırmaya devam ediyor.

Türkiye saat pazarının yedek parça ve teknik malzeme toptancılığının en büyük firmalarından olan SVG Saat saat kordonu üretiminde de son yıllarda yaptığı yatırımlarla hızla büyümeye devam ediyor. Bu yıl beşinci kez Hong Kong Fuarı’na katılan ve dünya pazarlarında büyümeye devam eden Roder kayışlarının sahibi SVG Saat’in Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Güngörür ile fuarı ve yaptıkları çalışmaları konuştuk.

Saat Dünyası: Hong Kong Saat Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz, bu yılki fuar nasıl geçti, önümüzdeki yıllarda da katılmayı düşünüyor musunuz?

Serdar Güngörür: Hong Kong Saat Fuarı’na 5 senedir düzenli olarak katılım sağlamaktayız. Son iki seneye kadar small order zone konsepti altında ürünlerimizi sergiliyorduk. Geçen sene ve bu sene stant açarak ziyaretçilerimizle buluştuk. Geçtiğimiz ağustos ayı itibari ile Hong Kong’da hükümete karşı gerçekleşen protesto ve ayaklanmalar iç piyasayı ve fuara gelecek olan ziyaretçileri önemli ölçüde etkiledi. Bu sebepten ziyaretçilerin katılımında önceki yıllara nazaran azalış vardı. Fakat, bu zeminde ise gerçekten ticari anlamda potansiyeli olacak firmalar ziyarette bulundular ve verimli görüşmelerde bulunduk. Önümüzdeki yıllarda da katılım sağlayacağız.

Saat Dünyası: Sadece kayış mı, yoksa saat satışınız da oldu mu?

Serdar Güngörür: Fuarda saat kayışı, el aletleri ve yedek aksamı ürünlerimizi ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk. Ağırlıklı olarak saat kayışları sergilendi.

Saat Dünyası: Şu anda kaç ülkeye ihracatınız var, en fazla hangi ülkelerden talep geliyor?

Serdar Güngörür: Amerika, Arjantin, Rusya, Tayland, İran, Avrupa ve Balkan ülkelerinde aktif olarak çalıştığımız müşterilerimiz bulunmaktadır. Balkan ülkelerinin ekonomik yapısı, tüketim anlayışları ve ülkemize olan jeopolitik yakınlığından dolayı yüksek hacimli ticari ilişkiye sahibiz.
Bu ilişkilerimiz her geçen gün gelişmekte ve çevre ülkelere yayılmakta.

Saat Dünyası: Ürün çeşidiniz ve kalitesinden bahseder misiniz?

Serdar Güngörür: Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Saat kayışlarımız deri saat kayışı, silikon saat kayışı ve metal saat kordonları olarak çeşitliliği mevcut. Ayrıca PU saat kayışlarının da satışını yapmaktayız.

Deri kayışlardaki model çeşitliliğimiz; krokodil, lizard, bufolo, analin, aligator, vintage, ostrich, snack kayış modellerimiz ile üretimini gerçekleştirmekteyiz. Ve özel markalara ait kasaya uyumlu kayışların üretimini de yapmaktayız. Kaliteden ödün vermeyen bir anlayış içerisinde üretim yapıyoruz. Kayışlarımızın üretiminde işçiliğe, kullanılan deri ve diğer malzemelere özenle dikkat edilmekte, özellikle kayışların susta bağlantı yerlerinde boru kullanılmaktadır. Kayışlarımızın tamamının testleri yapılarak belgelendirilmektedir, insan sağlığına ayrıca önem veriyoruz. Yakın zamanda dünya piyasasında farklı malzemeler ile müşteri karşısına çıkıyoruz, hayvansal bazlı olmayan bitkisel saat kayışı üretimine başlayacağız.

Saat Dünyası: Deri ve suni deri üretim kapasiteniz nedir, yılda kaç adet üretim yapıyorsunuz?

Serdar Güngörür: Yıllık deri üretimimiz ortalama 700.000 adet, PU grubunda ise bu rakamlar 800.000 – 1.000.000 adeti bulmakta.

Saat Dünyası: Türkiye pazarındaki durumunuz nedir?

Serdar Güngörür: Türkiye pazarında çok güçlü bir müşteri ağıma sahibiz. Kalitemiz, ürün çeşitliliğimiz ve rekabetçi fiyat anlayışımızla Türkiye piyasasına hizmet vermekteyiz. İç piyasada ”Saate Dair Her Şey” ilkesi ile bayilerimizin ihtiyaçlarının hemen hepsine cevap vermekteyiz. Ayrıca Türkiye’deki birçok saat firmasının teknik servislerin malzeme ve parça tedariğini yapmaktayız. Geçtiğimiz Eylül ayı itibari ile online bayi sistemine geçiş yaparak elimizdeki ürün çeşitliliğini anında Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayarak, bayilerimizin hızlı ve doğru ürün tedariği yapabilmelerine büyük kolaylık getirmiş olduk.